![]() |
Hjemmesiden Om foreningen Bestyrelsen Event Kalender Statistik om medlemmer Byggebladet Download Links |
Råd om salg af stor mængde LEGO |
Besvar
|
| Forfatter | |
Jens Olsen
Gæst
|
Indlæg funktioner
Tak(0)
Citér Svar
Emne: Råd om salg af stor mængde LEGOSendt: 25-August-2018 kl. 17:53 |
|
Kære Alle,
Jeg har brug for et godt råd omkring hvordan jeg skal håndtere salg af større mængde LEGO (100 - 115 KG). Der er en række udfordringer
Jeg har valgt ikke at bruge tid på at sortere og samle sæt, da mængden simpelthen er så stor, at arbejdet vil være "uoverskueligt" (når det nu ikke er en hobby). Det jeg ikke kan finde ud af: Er der så meget, og blandet, LEGO, at det er urealistisk at sælge det samlet (bliver det for dyrt til der er købere)? Hvis jeg deler det op i flere ender jeg omvendt med at skulle "klumper" hvor jeg ikke aner hvilke manualer der hører til og om klodserne i den enkelte enhed kan ende op i et komplet sæt. Bliver det så umuligt at sælge? Alt input modtages med glæde Du kan enten svare her i tråden eller via e-mail jens.olsen@softfield.dkHilsner Jens |
|
![]() |
|
Morthen.Falk.Poulsen
Liftarm
Medlem siden: 26-November-2011 Sted: Legoland Region: Nordsjælland Status: Offline Point: 3101 |
Indlæg funktioner
Tak(0)
Citér Svar
Sendt: 26-August-2018 kl. 07:16 |
|
modsat så mange andre der prøver at sælge deres store Lego samlinger, så virker det som om du har styr på det,
At sælge over 100 kilo til en person er ofte ret urealistisk, så små portioner er nok det bedste, Hvis du samlede bare nogle af diverse sæt og solgte dem ved siden af, ville det give flere penge end bare sælge det som løse blandede klodser. Som udgangspunkt går blandet Lego til omkring 100 kr kiloet, det kommer an på så mange småting, som hvor nye og pæne klodserne er OSV. Men efter hvad du har beskrevet så virker 100 kr kiloet ret realistisk. Så prøv at bryde det op i 5-10 kilo portioner, og hvis der så er en der vil købe det hele, så giv lidt rabat ![]() Mht manualer og hele sæt i diverse tilfældige klumper, det er bare noget man må acceptere ikke kan lade sig gøre. som sagt, så skulle du prøve at samle bare nogle af dem der virker mest intressant eller dem der er mest hele, og sælge dem ved siden af, eller som en del af en portion, for at gøre den mere fristende. Det er hvad jeg kan give dig af råd.
Redigeret af Morthen.Falk.Poulsen - 26-August-2018 kl. 07:22 |
|
|
Hvis du tager en klods og sætter den op på en anden klods så har du en MOC
Pirat Kongen |
|
![]() |
|
Søren.Worm
Tagsten
Medlem siden: 17-Januar-2014 Sted: Odense M Region: Fyn Status: Offline Point: 516 |
Indlæg funktioner
Tak(0)
Citér Svar
Sendt: 26-August-2018 kl. 08:17 |
|
du kunne evt. Tage billeder af de største og mest spændende instruktioner. Forhører dig om hvad de er værd samlet. Du kan også undersøge dem på bricklink for salgsværdien. Du skal dog være opmærksom på at man sjældent får bricklink priserne.
|
|
|
Søren Worm
|
|
![]() |
|
Casper.Hansen
Bestyrelse
Suppleant Medlem siden: 16-Januar-2012 Sted: Danmark Region: Nordsjælland Status: Offline Point: 3037 |
Indlæg funktioner
Tak(1)
Citér Svar
Sendt: 26-August-2018 kl. 08:46 |
|
Legetøj fra børneværelser er sjældent meget værd, det hele afhænger naturligvis af stand, men tandmærker, ridser og misfarvninger pga solen kan nemt gøre dem værdiløse.
For at opnå 100 kr/kilo skal det være rimeligt pæne klodser hvor størstedelen er uden tandmærker. Du kan sælge det på et loppemarked i små poser og instruktionerne kan også sælges ved siden af, men lad være med at forvente den helt store gevinst og uanset hvad du vælger vil det kræve en indsats. Hvis det er børnenes Lego ville jeg nok bare gemme noget af det til der kommer børnebørn, de vil elske at lege med deres forældres Lego.
|
|
|
Casper Hansen
Med 6 2x4 standard klodser kan du lave 915.103.765 kombinationer Helt ærligt, Hvor klodset må man være? ![]() |
|
![]() |
|
Klaus.Thomsen
Panel
Medlem siden: 06-August-2010 Sted: Danmark Region: Hovedstadsområdet Status: Offline Point: 838 |
Indlæg funktioner
Tak(0)
Citér Svar
Sendt: 28-August-2018 kl. 13:29 |
|
Har prøvet at sælge på loppemarked et par gange, og erfaringen er, at du ikke kommer meget over 60 kr/kg, for løse uspecificerede klodser, af fornuftig kvalitet.
|
|
|
Klaus Thomsen
_____________________ Den der LEger GOdt - lever |
|
![]() |
|
Jens Olsen
Gæst
|
Indlæg funktioner
Tak(0)
Citér Svar
Sendt: 28-August-2018 kl. 20:52 |
|
Mange tak for det gode input
LEGOet er netop blevet solgt som en stor samling
|
|
![]() |
|
Besvar
|
|
| Skift forum | Forum tilladelser ![]() Du kan oprette nye emner i dette forum Du kan besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |