Print side | Close Window

THE TEMPLE

Udskrevet fra: Byggepladen
Kategori: Åbent område - alle(!) kan læse med her
Forum navn: Se min nyeste skabning
Forum beskrivelse: Fremvis din egen kreation (MOC=My Own Creation) for Byggepladen og resten af verden. Gode og konstruktive råd er velkomne.
Web-adresse: https://www.byggepladen.dk/forum/forum_posts.asp?TID=8510
Udskrevet den: 06-December-2023 kl. 19:38
Version: Web Wiz Forums 12.04 - http://www.webwizforums.com


Emne: THE TEMPLE
Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Emne: THE TEMPLE
Posteringsdato: 26-Januar-2010 kl. 17:49

I år 1922 blev der målt 57,8 ˚C i Al-Azizyan i den libyiske ørken. Det er den højeste målte naturlige lufttemperatur på jorden nogensinde.

20 år senere blev området hærget af en voldsom sandstorm af orkanstyrke, og et fantastisk velbevaret tempel blev afdækket. Det fremstod fuldstændig intakt som da det var færdigbygget 4.000 år tidligere under den nubiske konge Ptolegomæus.

I et brev fra egypteren Kazim bliver Henry Walton "Indiana" Jones, Jr. gjort opmærksom på templet og går straks i gang med at planlægge sin rejse til det krigshærgede Nordafrika. Da semesteret på Marshall College er færdigt, forlader Indiana Jones omgående Connecticut ledsaget af sin hustru Marion Ravenwood, sønnen Henry Jones III (aka Mutt Williams) og faderen, Henry Jones Sr.

Men de er ikke de første, der kommer til Libyen…

Tyske soldater og russiske vagter har i flere Indy film måttet erkende, at Indiana Jones altid trækker det længste strå til sidst. De har derfor indgået et partnerskab og, som man kan se på billedet, er de godt i gang med at plyndre templet under kommando af oberst Dovchenko og oberst doktor Irina Spalko.

De er dog ikke alene! Farerne lurer fra alle sider!

3 Grail Guardians er klar til at snuppe byttet…

Cairo Swordsmen er også klar på sidelinien

Og oppe på templet arbejder Cairo Thugs ihærdigt på at komme ned og blande sig.

Men bare rolig. Indiana Jones er ankommet, og med hjælp fra faderen og sønnen vil han snart være nede, hvor det sker. Pigerne –

Marion og dr. Elsa Schneider – er blevet bedste veninder, og holder udkig imens.

Her har vi så det imponerende tempel med alle aktørerne…

 

Men, men, det er ikke det hele. Templet fylder kun godt en tredjedel af dioramaet.

Til højre for templet – inde i klippen – er der et helt andet liv og en helt anden dagsorden. Her regerer underverdenen.

Skeletfolket er træt af at agere spøgelser i Indiana Jones film og har i stedet indrettet en handlebane for turister med hjælp fra nogle af de andre statister. Det er betydeligt mere indbringende.

Vi ser aktørerne i gang efter en aktiv dag med at rydde op efter turisterne og gøre klar til næste dag. Der hersker travlhed overalt.

Krystallerne skal pudses, så de skinner igen næste dag.

Vildfarne edderkopper skal indfanges og sættes på plads.

Tabte lemmer skal indsamles og bringes tilbage til deres rette ejermænd.

Minevognene skal klargøres og sættes i startposition, så de står rigtigt, når de besøgende starter på morgendagens handlebane.

Nedfaldne klippestykker skal fjernes, og løsrevne krystaller skal indsamles og bringes tilbage på plads.

Der er dog også tid til lidt løjer, og til at indøve nye tricks til næste sæson, og så skal den benhårde kassemester også lige have styr på dagens indtægter.

De to Cemetary Warriors har ansvaret for at genoplade og pudse the Crystal Skull efter dagens brug.

Selvfølgelig skal det også kontrolleres, om alle besøgende er kommet ud, og den populære slangebrønd bliver altid grundig tjekket. Men derfor behøver det jo ikke at være kedeligt…

Ikke alle skeletter er umiddelbart synlige… Man finder også nogle i hjørnerne.

Mola Ram er tildelt en nøglerolle. Han har til opgave at holde  slanger, edderkopper, myrer og flagermus i form. Her ses han gå aftentur med myrerne. At han så ikke er helt tilfreds med sit job er en helt anden sag…

 

The Temple er stillet op i Hotel Legolands reception hele 2010. Kommer du til Billund, så kig ind. Tag en lommelygte med og kravl ned på gulvet og find ud af hvor mange skeletter, der er i grotten. Der er en konkurrence med flotte præmier for Byggepladens medlemmer. Det kan du læse nærmere om i foreningens forum (under ”ambassadør”).

Sluttelig et billede af hele scenariet:

 

 

Byggeår: 2009

Byggetid: 100 timer

Forbrug: 10.000 elementer

Bygmester: Svend Erik Saksun

 

Størrelse: Dybde 24 cm. Bredde 97 cm. Højde 45 cm.

 




Svar:
Indlæg fra: Ina.Nilsson
Posteringsdato: 26-Januar-2010 kl. 17:59
Har nydt synet af dit fantastiske byggeri et par gange ude på hotellet... Det er ganske ualmindeligt flot håndværk... Uendeligt mange små detaljer og meget, meget flot udførsel og farve-sammensætning... Jeg vil helt bestemt sætte mig på gulvet og kigge igen en dag i nær fremtid...

-------------
Ina Hjorth Nilsson









Indlæg fra: Kenneth.Jensen
Posteringsdato: 26-Januar-2010 kl. 18:32

Holdaop.. jeg har ikke ord for det - det er fantastisk med alle de små gennemtænkte detajler

 

Mvh

Kenneth Jensen

- som går i LEGO-bygnings træningslejr ;)



-------------
Kenneth Gantzel Munk Jensen





Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 26-Januar-2010 kl. 18:32

Tak, Ina

 

Konkurrencen kan man finde her

http://www.byggepladen.dk/forum/forum_posts.asp?TID=8388&PN=1 - http://www.byggepladen.dk/forum/forum_posts.asp?TID=8388& ; ; ;PN=1

og Jan Beyer har sagt ja til at sponsorere hovedpræmien (så der bliver virkelig noget at se frem til ).

 

Edit:
Undskyld SNIFFER - dig havde jeg nær glemt...

 



Indlæg fra: René.Hoffmann
Posteringsdato: 26-Januar-2010 kl. 19:14

Svend Erik - jeg vil ikke tøve med at sige, at det er din bedste MOC til dato!


-------------
René Hoffmann

LEGO-holic by nature



Medlem af "Det Anarkistiske Firkløver"


Indlæg fra: Bo.Jensen
Posteringsdato: 27-Januar-2010 kl. 02:06
Byggeriet er blevet modtaget med stor begejstring,og bliver set af mange.Børene ligger på maven og ser dit byggeri,bliver spændene når legoland opner og der rigtig kommer mange børn.En gave er på vej til de to bygger som har lavet udstilling.Der vil i fremtiden blive lavet flere af disse bygge opgaver til Hotellegoland.Hilsen Bo

-------------
Bo Jensen nu med 502 forskellig Star Wars minifigur.Komplet samling.


Indlæg fra: Anders.Nielsen
Posteringsdato: 27-Januar-2010 kl. 02:44
Fantastisk MOC! Den er superflot lavet og sikke detaljer!

-------------
Anders Nielsen





Indlæg fra: Jesper.Thuesen
Posteringsdato: 27-Januar-2010 kl. 02:47

Super flot og mange fine teknikker.

 

Glæder mig til at nærstudere den i uge 7, når familien Thuesen invaderer Lalandia, Billund.

 

Vi har aftalt at vi skal over og se den (med stavlygter og notes-blok).



-------------
Jesper Konrad Thuesen
Forum-Moderator


"People don't stop playing because they are getting old, they get old because they stop playing!"
Oliver Wendell Holmes (1809 - 1894)



Indlæg fra: Esben.K
Posteringsdato: 27-Januar-2010 kl. 08:42

Det er bestemt et meget imponerende byggeri! Du har en hel unik stil når det kommer til udsmykning og alternativ brug af klodser... og her er alt gået op i en højere enhed.

 

Esben



Indlæg fra: Martin.Nygaard
Posteringsdato: 27-Januar-2010 kl. 08:56
Wow, det er genialt sammensat det der!
Alt den SNOT og den måde du har bygget vægene på. Det hele, det er virkelig flot !

Jeg tilslutter mig René - det er det flotteste jeg har set fra dig til dato !

-------------
Martin "Technic" Nygaard Schacht ..







Indlæg fra: Tommy.Jensen
Posteringsdato: 27-Januar-2010 kl. 09:28

Totalt gennemført. Man taber jo helt vejret...

Det er fantastisk



-------------
Tommy Jensen


Indlæg fra: Peter.Petersen
Posteringsdato: 27-Januar-2010 kl. 14:19

Intet mindre end overvældende.

RESPEKT



-------------
Peter Mikael Petersen
Når der hygges, skal der bygges


Indlæg fra: H.Bidstrup
Posteringsdato: 27-Januar-2010 kl. 14:58

Svend Erik - hvad skal man sige - DET ER IK' SÅ RING ENDA

Skal ned på hotellet næste lørdag - glæder mig til at se det.

Hvor har jeg nu lagt lommelygten henne      nååå ja 



-------------
Henning Bidstrup

Vindmøller - skal de ikke lave strøm ell. ?????? - jeg tror jeg har et problem



Indlæg fra: Rasmus.Damgaard
Posteringsdato: 28-Januar-2010 kl. 12:22

Bonk........ Det var lyden af vores kæber der faldt på gulvet.

 

Den er intet mindre end fantastisk Svend Erik, absolut en af dine bedste byggerier til dato. Som Esben har sagt, mestrer du kunsten i at finde alternative metoder til at bruge mindre brugelige klodser på.

 

Vi glæder os rigtig meget til, at se den i receptionen af Hotel LEGOLAND.

 

 



-------------
LEGO is not a hobby, it's a lifestyle!



www.thebrickpit.dk:
<a href="http://www.bricklink.com/store.asp?p=The_Geedees">[IMG]http://farm9.staticflickr.com/8082/8373351893_0d536acd7d_m.jpg" borde


Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 28-Januar-2010 kl. 16:07

Tak drenge, man får helt røde kinder

Men det gør også at ydmygheden øges til næste gang - men samtidig er de rosende ord med til at man forsøger at sætte overliggeren lidt højere

 

Og Jakob og Rasmus - husk nu konkurrencen - præmierne skal deles ud!



Indlæg fra: C.Schioldann
Posteringsdato: 30-Januar-2010 kl. 12:31
RESPEKT!

-------------
Claus Schioldann von Eyben


Indlæg fra: Jakob.Pedersen
Posteringsdato: 02-Februar-2010 kl. 16:19

Respekt det hele er flot. Men når det kommer til stykket khar du altså brugt et kopi maskingevær.

 Men det er nu stadig noget af det flotteste siden Gud hved hvårnår.



-------------
Jakob Volf Pedersen


Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 02-Februar-2010 kl. 17:26

Den havde jeg godt nok ikke lige set... Det er vist et af dem fra Brickarms...

 

Gad vide om det er en driller fra det samme barnebarn, som har gemt "Sniffer den 1'ste" (som jeg aldrig fandt og derfor måtte lave en ny).

 

Nåh, men godt at det ikke skal deltage i Klodsfesten

 

Godt set, Jakob



Indlæg fra: Stefan.Sandbeck
Posteringsdato: 02-Februar-2010 kl. 17:29
Så har man set det med. Vores alle sammen`s Ambassadør samler også på Brickarms og kan ikke selv kende forskel

-------------
Stefan Sandbeck

Den ABS afhængige Autolakere
(citat fra Kundby)

TC8


Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 02-Februar-2010 kl. 18:30

Nej, jeg samler ikke på Brickarms dele, men købte nogle våben og soldater engang hvor tanken var at lave noget WW2 scenarie.

Det er så - formentlig ved børnebørnenes mellemkomst - blevet blandet med det originale LEGO uden at jeg har lagt mærke til det...



Indlæg fra: Morten.Skov
Posteringsdato: 03-Februar-2010 kl. 13:49
Ja, Ja, Hr. Ambassadør bare giv skylden til børnebørnene....

-------------
Morten Anker



Jeg er Klodset, men ikke mere end alle de andre i Byggepladen.:-)



Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 04-Februar-2010 kl. 13:39

Enig, det er ikke fair (heller ikke selvom det skulle være sandt)...

Det er i sidste ende ene og alene mit ansvar  at bruge de originale elementer. Det er vist denne her:

 



Indlæg fra: Jesper.Thuesen
Posteringsdato: 16-Februar-2010 kl. 11:38
Citat: Jesper.Thuesen Jesper.Thuesen skrev:

Super flot og mange fine teknikker.

 

Glæder mig til at nærstudere den i uge 7, når familien Thuesen invaderer Lalandia, Billund.

 

Vi har aftalt at vi skal over og se den (med stavlygter og notes-blok).

 

Netop hjemvendt, må jeg give alle ret.

Imponerende detalje-rigdom, og sjove påfund.

(Og det første min søn bemærkede - nej, det er der rodet nok rundt i  )



-------------
Jesper Konrad Thuesen
Forum-Moderator


"People don't stop playing because they are getting old, they get old because they stop playing!"
Oliver Wendell Holmes (1809 - 1894)



Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 16-Februar-2010 kl. 14:47
Jeg venter spændt på familien Thuesens konkurrencebidrag


Indlæg fra: Jesper.Thuesen
Posteringsdato: 16-Februar-2010 kl. 16:01
Vi voterer - og diskuterer om vi må komme med 4 svar (nu er vi jo 4 husstandsmedellemer - dog med kun 2 forskellige svar  ).

-------------
Jesper Konrad Thuesen
Forum-Moderator


"People don't stop playing because they are getting old, they get old because they stop playing!"
Oliver Wendell Holmes (1809 - 1894)



Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 19-Februar-2010 kl. 17:49

Det er jo min konkurrence, og derfor mig der bestemmer reglerne...

Så 2 svar er i orden, bare der sættes navne på...



Indlæg fra: Kim.Sørensen
Posteringsdato: 07-Marts-2010 kl. 18:14

Jamen hold da op...

 

Ser rigtig godt ud.. , specielt Skelet delen



-------------
Kim Moberg Sørensen

Castle/Space(Sci-Fi) addictions


Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 11-April-2010 kl. 06:45
Citat: H.Bidstrup H.Bidstrup skrev:

Svend Erik - hvad skal man sige - DET ER IK' SÅ RING ENDA

Skal ned på hotellet næste lørdag - glæder mig til at se det.

Hvor har jeg nu lagt lommelygten henne      nååå ja 

 

Det var da godt at du huskede lommelygten... Tillykke!



Indlæg fra: Svend.Erik.Saksun
Posteringsdato: 18-Oktober-2013 kl. 17:19
The Temple udstilles for (måske) sidste gang i Kundby i denne weekend Smile


Indlæg fra: Ulrik.Hansen
Posteringsdato: 18-Oktober-2013 kl. 20:50
Uha da — der rasles nok med seperatoren Shocked LOL

Jeg håber I får en god udstilling. Det er ikke det letteste sted at komme hen uden bil.


-------------
Ulrik Hansen | https://www.flickr.com/photos/ulrikbrick/albums" rel="nofollow - Flickr-galleri



Print side | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.04 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2021 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net